helal tombala nedir

Helal Tombala Nedir? Tombala Oynamak Caiz midir?

Helal Tombala Nedir?

Kısaca tombala, sayıların bulunduğu kâğıt ve taşlardan oluşan bir şans oyunudur. Tombala kartlarına verilen isim karteladır. Torbadan rastgele çekilen numaralar kartela sahibi olanlar kontrol eder. 3 sıralı farklı 24 ve 30 numaralı kartelalarda her hangi bir sıradaki tüm sayılar eşleşirse birinci çinko olur. Her hangi iki sıradaki sayılar eşleşirse ikinci çinko ve hepsi eşleşirse tombala olur. Her ne kadar yılbaşlarında ailemiz ve sevdiklerimizle oynamaya alışık olsa da, şimdilerde ise online dahi oynayabilmekteyiz. Burada noktaya helal tombala nedir sorusu geliyor. Ücretli ve ücretsiz tombala oyunu sayesinde para dahi kazanabilirsiniz. Şans oyunları ve kumar oyunları dinimizce haram olurken, tombala, okey ve tavla gibi oyunların helal olup olmadığı bazı alimlerce helal olarak cevaplanmıştır.

#
Casino Siteleri
Üyelik Bonusu
Puan
Siteye Git
1
3365 TL %100
5.0⭐
2
9999 TL %100
4.9⭐
3
5000 TL %100
4.8⭐
4
3000 TL %100
4.7⭐
5
3400 TL %200
4.5⭐
6
1000 TL %100 Nakit
4.3⭐
7
1500 TL %100
4.3⭐
8
3000 TL %100
4.1⭐

Tombala Oynamak Caiz Midir?

Şans ve kumar oyunları İslâm dininde helal olmadığı gibi haramdır. Caiz olmayan bu oyunların dinimizce yasak görüldüğü birçok alim tarafından belirtilmektedir. Bunun yanında başka alimler ise eğlence amaçlı oynanıyor ve hiçbir şekilde kazanç amaçlı oynanmıyorsa caizdir şeklinde belirtir. Her yılbaşında gelenekmiş gibi oynanan tombala oyunu dinimizde gelenek olmadığından dolayı farklı kavimlerde gelenek ise işte o zaman caiz olmaktan çıkar. Ancak tombala oyununu yılbaşıyla özdeşleştirmeden yılbaşı dışında da oynanırsa o zaman durum değişmektedir. Buna göre Diyanet‘e bağlı bazı alimler tarafından özellikle yılbaşında oynamanın da caiz olmadığı belirtilmektedir.

helal tombala nedir
helal tombala nedir

Rızk kazanımını etkileyen, engelleyen, ibadetlere engel olup yeni nesle kötü örnek olmamızı sağlayan kumar benzeri şans oyunları yasak olarak belirtilmektedir. Özellikle amaç bir kazanç uğruna oluyor ise hem para hem de eylem caiz olmadığı gibi haram olarak geçtiği söylenir. Dinimizde açıkça şans ve kumar oyunlarında bir tarafın kazanç ve bir tarafında kayıp yaşamasına neden olan tüm oyunlar haram olarak belirtilir. Allah’a karşı namazdan ve zikirden alıkoymasından dolayı tombala dâhil tüm şans ve kumar oyunları caiz olmadığı gibi bu tür oyunlar kazanç uğruna oynanmamalıdır. Kazanç uğruna oynanan tüm oyunlarda kaybetmek de olduğu gibi kişiyi olumsuz etkileyebilir. Kumar bağımlılığı gibi durumlarda  yalnızca kişiler değil, yakın çevresi de etkilendiği için şans ve kumar oyunları haram olarak kabul edilir.

Siteye Kaydol

Sonuç itibariyle, tombala, şans ve kumar oyunları kimilerine göre caiz, kimilerine göre caiz değildir. Oyunların ne maksatla oynandığı şahsın haram ya da helal oyun olmasında büyük rol oynar. Dinen kişi kazanç elde etmek için kumar ve şans oyunları oynuyor ise haramdır. Bu helal tombala oyunu için de geçerlidir. Bunun yerine tombala oyununu yılbaşı dışında sevdiklerinizle eğlenmek ve beraber vakit geçirmek için oynarsanız helal tombala olarak belirtilmektedir. Ancak yine de ibadeti engelliyor, yeni nesiller için kötü örnek olup rızık engelliyor ve vakit israfına neden oluyor ise o zaman bu durumda tombala mekruh olur.